Bu Yıl Türkçe Rap Müzikte Neler Oldu?

Bir bakalım...

Türkçe rap müzik 2019’da tüm ‘en iyi’ listelerine yayılmış, en baskın müzik türü olmuştu. 2020’de Türkçe rap üretime devam etti. Yıl bitmeden birçok isimden tekli bekleniyor. Killa Hakan, Fight Kulüp 2’nin fragmanını yayınladı. Ben Fero, Norm Ender, Khontkar gibi isimler yeni parçaları üzerinde çalıştığını söyledi. Yenilerini beklerken 10 şarkılık bir yıl ortası raporuna bir göz atalım

JJ- Ezhel & Murda - Made In Turkey

Baklava bölümüyle meşhur Wir sind Kral’dan 8 ay sonra Ezhel, Murda ile miks ve mastering’i Chopz imzalı olan Made In Turkey teklisini yayınladı. Şarkının klibinde Berlin’den Türk ögeler görüyoruz. En başta da döner! Ezhel tarafından kışın yeni parça bekleniyor.

JJ- Gazapizm - Hiza
Televizyon dizisi Çukur’a verdiği şarkılarla kitlesini genişleten Gazapizm, bu yıl tekli yerine albüm çıkardı. 10 parçalık albümde Pisliğin Üstüne Basmışlar’a klip çekti. Tekli döneminde, yeni sound’lu bir albüm çıkarması sevildi.

JJ- Kamufle - 19T

Bu yıl albüm çıkaran rap müzisyenlerden biri de Kamufle. 12 parçalık albümde ona bazı şarkılarda Ezhel, Deniz Tekin, Anıl Piyancı, Can Kazaz, Barış Demirel ve Ahiyan eşlik etti. Albümü pandemi döneminde çıkardığı için klipleri de ev çekimlerinden derledi. En son Sıkıcı ve Monoton’un klibini yayınladı.

JJ- Pi - Şekil

İki yıl aradan sonra dinleyicilerin karşısına tekrar çıkan İzmirli rap sanatçısı Pınar Demirkol nam-ı diğer Pi; sözleri kendisine, bestesi Kozmos, aranjesi ise Kozmos ve Avro ortak imzası taşıyan Şekil ile çıktı.

JJ- Sagopa Kajmer - Yunus

Kajmer geçen ay yayınladığı EP’sini bir klip serisiyle yayınladı. 5 parçaya 5 klip. Sırayla izlediğinizde bir nevi kısa film oluyor. EP’de rapçinin parçalarının teması ölüm ve hüzün üzerine.

JJ- Anıl Piyancı - Döndüm Durdum
Yılın en üretken rap müzisyenlerinden Anıl Piyancı. Sadece 2020’de Ex Arıyor, Yeşillendir, Yağmurlar, Limit Yok, Sıkı Dur, En Büyüğü teklilerini yayınladı. Son teklisi Döndüm Durdum’u da geçen ay kliple yayınladı. Yıl bitmeden yayınladığı ve yayınlayacağı şarkılardan bir albüm çıkaracak gibi.

JJ- No.1 - Toka

Bu yılın dikkat çeken diss parçası No.1’den geldi. Toka’nın sözlerinde bolca yabancı kelimelerle yapılmış kafiyeler var.

JJ- Tepki & Ceza - Yak

2000'li yıllardaki Türkçe rap ile günümüz rap sound’unu birleştiren bir parça. Parçada Tepki’ye uzun zamandır feat.’lerle dinlediğimiz Ceza eşlik ediyor. Şarkıda ve klipte pandemi göndermeleri de var.

JJ- Ayben - Oyun Parkı

Kadınlardan oluşan orkestrasıyla birlikte gerçekleştirdiği canlı performanslarla dikkat çeken Ayben bu yıl müziği Da Poet imzası taşıyan Oyun Parkı’nı yayınladı. Parçanın klibi Berlin’de çekildi.

JJ- Joker - Başarcam Ulan

Eskişehir’deki sahneleriyle tanınan Joker, son parçası Başarcam Ulan’ı yayınladı. Parça eski sound’larını andırıyor. Şarkının müziği Elyasso,  miks ve mastering’i Mirac ve Kadir Süzgün’e ait.