90'lar Şarkılarını Neden Seviyoruz?

90’ların en popüler şarkılarına kayıtsız kalmak, dans etmeden durmak imkansız… İyi de neden? Merak ettik, araştırdık. 90’lar Kafası’nı neden seviyoruz?

Jolly Joker’in her yaştan dinleyiciyi bir araya getiren konsept partisi 90’lar Kafası Live devam ediyor. 

90’ların en popüler şarkılarına kayıtsız kalmak, dans etmeden durmak imkansız… İyi de neden? Merak ettik, araştırdık. 90’lar Kafası’nı neden seviyoruz?

Günümüz şarkılarında hızla tüketilen aşklar anlatılırken, 90'larda müzik ölümsüz sevdalar üzerine kuruluymuş. Şimdiki dinleyiciler "O yıllarda her şey daha dürüstmüş" diyor. Kime sorsak, herkes o yıllarda yapılan şarkıların daha samimi ve dürüst olduğunu düşünüyor. Nostalji aslında her dönemin modası. 1970'lerde de 60'lar nostaljisi yapılıyordu. Yalnızca kuşak ilerledikçe nostaljinin sınırı değişiyor. Şu anda 80'li ve 90'lı yıllar makbul çünkü o dönemin çocukları, bugünün gençleri. Eskiye ait, kendilerine ve dinlediklerine dair bir şeyi yakalayınca bırakmıyor. Bunu bilim de destekliyor...

Araştırmalarda ortak olarak ulaşılan başka bir sonuç şu, müzik zevkini büyüdüğünüz topraklar da etkiliyor. Bunun altında ‘maruz kalma etkisi’ denilen fenomen yatıyor. Olay basit: Bir şeyi tekrar tekrar duydukça sevmeye başlıyoruz. Bazı şarkılara takılma nedenimiz hafıza ve kasıtsız hatırlamalara neden olan dolaylı hafıza. Müzik, dolaylı hafızaya seslenir. Yaş aldıkça, eskiden dinlediğiniz şarkılara olan bağımızın artmasının altında bu ikili var. Psikologlar, bu şarkıların gençlik yıllarındaki hayatı anlamlandırma heyecanı ve tutkuyu anımsatmasına bağlıyor.

Unutulmayan 90'lar ruhunu yaşamak isteyenlere güzel haberlerimiz var!

İstanbul'daysan:

Jolly Joker Vadistanbul - 18 Mart  90’lar Kafası Live: Ümit Sayın, Jale, Metin Özülkü, Sibel Alaş, Reyhan Karaca

https://www.biletix.com/etkinlik/ZJJ33/TURKIYE/tr

Jolly Joker Kartal-İstMarina - 27 Mart  90’lar Kafası Live: Ümit Sayın, Jale, Metin Özülkü, Sibel Alaş, Reyhan Karaca

https://www.biletix.com/etkinlik/ZVJ35/TURKIYE/tr

Ankara'daysan:

Jolly Joker Ankara - 14 Mart  90’lar Kafası Live: Ümit Sayın, Jale, Metin Özülkü, Sibel Alaş, Reyhan Karaca

https://www.biletix.com/etkinlik/ZXW40/TURKIYE/tr

*Back On Stage katkılarıyla...

www.yellowbos.com