8 Maddede No.1

Can Bozok, nam-ı diğer No.1 Türkçe underground rap’in emektar ve beğenilen isimlerinden...

Can Bozok, nam-ı diğer No.1 Türkçe underground rap’in emektar ve beğenilen isimlerinden. İçini döktüğü mikrofonu onu yeraltından popüler sahnelere, çok beğenilen dizilere taşıdı. Parçaları dışında kendisinden bahsetmeyi pek sevmeyen müzisyen hakkında ilginç 8 bilgiyi sizin için derledik!

- Can Bozok’un okulla arası hiçbir zaman iyi olmadı. Lise zamanlarında okuldan atıldıktan sonra, babasının yönlendirmesiyle matbaada çalışmaya başladı. Ancak aklında müzik vardı, kitlesini yavaşça artırdıktan sonra tamamen müziğe odaklandı.

- No.1 olarak kariyeri, Denizli’de düğün salonları ve kafelerdeki organizasyonlarda sahne alarak başladı.     Şu anda Spotify’da aylık dinleyici sayısı 800 bin’den fazla.

- Underground olarak yayınladığı albümü Çalıntı Mikrofon’un adı bir tesadüf değil. Albümün kayıtları gerçekten çalıntı bir mikrofonla alındı. Bunu, aynı ada sahip şarkısında “Oyunu bırakıp savaşa daldım çalıntı mikrofonla” diye anlatıyor.
 

Memleketi Denizli müzik hayatında da çok destek bulduğu bir yer oldu. Öyle ki, yaptığı organizasyonlara belediyeden yerel esnafa kadar herkesin bir katkısı oluyordu. Ona göre de bu çok kıymetli, “ilk önce yaşadığın şehirdeki insanları arkana al” öğüdünü halen hatırlıyor

- Hakan Günday’ın kitaplarının ve Güney Kore sinemasının sıkı bir takipçisi olduğunu söylüyor. 

- Kemik bir dinleyici kitlesi hep vardı ama onu en çok göz önüne çıkaran parçası, 2017’de Melek Mosso’yla yaptığı Hiç Işık Yok oldu. Parça çıktığı anda en çok dinlenenler listelerinde yerini aldı ve çok beğenilen Çukur dizisinde duyulduktan sonraysa fenomene dönüştü.

- 2019’da müziğe kısa bir ara verdi. “Selamlar, artık müzik üretmemekteyim ve sahne almıyorum. Umarım ileride bu durum değişir…” açıklaması sevenlerini çok üzdü, sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. Neyse ki sevenlerini dinledi, müziğe geri döndü.

Dönüşünün müjdesi, geçtiğimiz Şubat’ta Melis Güven’le birlikte çıkardığı Karabasan teklisi oldu. Konserleri de tam gaz devam ediyor. O’nu özleyenlerdenseniz, 15 Mart akşamı Jolly Joker Ankara’da buluşabilirsiniz.

Back On Stage katkılarıyla...

www.yellowbos.com