10/10 İle Yüzyüzeyken Konuşuruz

"Elimi kaldırdım ama garson görmedi, yaptığım şakalara hiç kimse gülmedi..."

"Elimi kaldırdım ama garson görmedi

Yaptığım şakalara hiç kimse gülmedi

Ben de birkaç sert cümle kurdum

Sonra birden durdum

Yerde yüz lira buldum

Cebe attım"

Kahve içerken arkadaşınıza anlattığınız günlük rutininizden farksız... Bu sözleri binlerce kişinin eşlik edeceği bir şarkıya dönüştürmekse Yüzyüzeyken Konuşuruz'un başarısı. 9 yıl önce müzikal serüvenine başlayan grubun hikayesini ve ilginç detaylarını 10 maddede listeledik. Malum, grubun çok az röportajı var, kamera önünde olmaktan da pek hoşlanmıyorlar… Konserleri çok beğeniliyor ama. İsterseniz, Yüzyüzeyken Konuşuruz'un 19 Şubat Jolly Joker Ankara konserinde şarkılarına eşlik edebilirsiniz.

JJ - Başlarda ortada bir grup yoktu. Kaan Boşnak yazdığı şarkıları seslendirip videolaştırarak paylaşıyordu. Kendi Evimde Deplasmandayım, Ertesi Gün ve Senede Birkaç Gün gibi şarkıları internette çok paylaşıldı ve albüm yapmanın yolu açıldı. Böylece grup, Engin Sevik'le 2011 yılında Kadıköy’de bir evde kurulmuş oldu. Başta Sevik gruba klavyeci idi sonra gitara geçti.

JJ - Sözleri ve besteleri Kaan yazıyor. İsmini de o koymuş. Grubun adının çok da bir hikayesi yok. Kaan Boşnak, arkadaşı Ozan'la isim düşünürken “Abi yüzyüzeyken konuşuruz” diyor ve olay gelişiyor. İlk sahne konserlerini 2011 Haziran'da Galatasaray Lisesi'nde verdiler.

JJ - DIY müzisyenciliğin alevi yakan gruplardan Yüzyüzeyken Konuşuruz. Menajer, plak şirketi ve PR olmadan şarkılarını milyonlara duyurdu. Plak şirketleriyle çalışmaya başladığında da alışagelmiş müzisyen tavırları sergilemediler. Lansman ya da albüm röportajları yok...

JJ - Başlarda müzikleri basit ama hikayeleri güçlü olan bir gruptu. Zamanla sound'larını keşfettiler ve iki tarafı da dengelediler. "Biz iyi birer müzik dinleyicisiyiz müzisyenliğimizden önce ve bizi tatmin edecek sound'un peşindeyiz. Analog sound'la bu sebeple daha fazla içli dışlı olmak istiyoruz" diye özetliyorlar durumu

JJ - 2015 Ocak'ta "Son yılda da iyice bir rock’n roll band’e dönüştü" diyerek dağıldığını açıkladı. 5 gün sonra bir grup üyesinden ayrıldıklarını ama gruba devam edeceklerini bildirdiler.

JJ - Grubun 3 albümü 9 tekli ve EP'si var. Spotify'da aylık dinleyici sayısı 1.4 milyonun üzerinde.

JJ - Kaan Boşnak, "Elimde olmadan bu iş büyük bir projeye dönüşürse Yüzyüzeyken Konuşuruz dışında bir projeyle az dinlenen alternatif bir müzik yapmak istiyorum" demişti. Yapıyor da kendisinin solo kariyeri de var. SoundCloud ve YouTube'da kendi işlerini paylaştığı kanalları da...

JJ - BluTv'de grubun adına bir belgesel de var. Geçen bahar verdikleri bir konserin öncesi ve sonrasına dair tüm detaylar yer alıyor. Yüzyüzeyken Konuşuruz'un röportajlarına, kulisteki heyecan dolu dakikalardan konserin en unutulmaz anlarına kadar pek çok detayı belgeselinde yer alıyor

JJ - Grubun hayallerini Kaan şöyle anlatıyor: "Nick Cave beni dinleyip, beğensin isterdim mesela. Ya da İnönü Stadının açılışında Vodafone Arena’da çalmayı isterdim."

JJ - Son EP'leri Kazlı Kuyum’u ABD’nin ışıltılı şehri New York’ta analog kayıt yapıldı. Kaan Boşnak EP hakkında "Anlamı hakkında konuşmaya gerek yok ama teknik olarak en dikkat ederek yazdığım sözlerden biri, daha matematiksel bir döngü oldu. Hece ölçüsü, uyak gibi açılardan... Müzikal olarak da epey kafa patlattık, kavga bile ettik" diyor.

*Back On Stage katkılarıyla...,

https://yellowbos.com/